Oblasti se zvýšeným výskytem
ŽLOUTENEK typu A i B
jsou našimi tradičními
PRÁZDNINOVÝMI
DESTINACEMI

A ČEMU OBVYKLE ODOLÁVÁTE VY?

CO JE ŽLOUTENKA?

Název hepatitida se užívá k popisu zánětu jater, který může mít řadu příčin. Tak například toxická hepatitida může být způsobena konzumací alkoholu, drog nebo jedů. Častější jsou ale záněty jater způsobené virovou infekcí, jako například hepatitida (žloutenka) typu A či B.

Infekce virem hepatitidy může vést k závažnému onemocnění. Způsob přenosu i možnosti léčby se liší podle typu viru hepatitidy (A, B, C, D, E).

ŽLOUTENKA TYPU A

OBECNĚ

Žloutenka typu A se přenáší fekálně-orální cestou například kontaktem s infikovanými předměty na toaletách, pitím infikované vody nebo nápojů, požitím ledových kostek nebo zmrzliny připravené ze „špinavé” vody, nakazit se je možné i z nedostatečně tepelně zpracované zeleniny omyté infikovanou vodou.

Infekce se obvykle objevuje v místech s nižším hygienickým standardem. Nicméně lokální epidemie jsou běžné i v Evropě. Virus je vysoce odolný, přežije několikaminutový var či teploty pod bodem mrazu. Odolává i běžným čisticím prostředkům.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

Zpočátku může onemocnění probíhat bez specifických příznaků například s horečkou, bolestí hlavy, zvracením. Typický příznak – zežloutnutí očí a kůže hlavy, se především u dětí nemusí vůbec objevit. Přesto se onemocnění může od dětí dále šířit v rodině, ve školce či ve škole.

S přibývajícím věkem může infekce způsobit závažné a déle trvající onemocnění. Léčba onemocnění není dostupná. Po prodělání infekční žloutenky typu A je tělo vůči další infekci již imunní.

Žloutenka typu A se může přenášet i kostkami ledu či ovocem umytým v kontaminované vodě.

ŽLOUTENKA TYPU B

OBECNĚ

Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami, jako jsou krev, sliny, sperma či vaginální sekret. K přenosu může dojít buď přímo během nechráněného sexuálního styku či nepřímo kontaktem s kontaminovanými předměty (zubní kartáček, holítko, nůžky na nehty, vybavení pro tetování, apod.). Žloutenka typu B je až 100krát nakažlivější než HIV.

Riziko infekce při běžném sociálním kontaktu jako je potřesení rukou, polibek na tvář či používání společných toalet dosud nebylo vyhodnoceno.

S až 400 miliony nosiči viru celosvětově je žloutenka nejčastější chronickou virovou infekcí. Přibližně třetina světové populace má protilátky, které naznačují přítomnou infekci žloutenkou typu B. Ve střední Evropě je to 5 až 10 % populace. Řada tzv. chronických nosičů o svém onemocnění neví a může virus žloutenky typu B šířit mezi zdravou populaci.

PRŮBĚH ONEMOCNĚNÍ

K rozvoji onemocnění žloutenkou typu B dochází za 2 až 3 měsíce od infekce. Počáteční příznaky - ztráta chuti, nevolnost, zvýšená teplota či bolest kloubů může vystřídat typické zežloutnutí očí a sliznic. Vzácně se může rozvinout život ohrožující akutní zánět jater.

Onemocnění přechází do chronického stádia s možností rozvoje cirhózy či karcinomu jater u dětí v 90 % případů, u dospělých okolo 5 % případů.

Cílem léčby pacientů s chronickým onemocněním je trvalé potlačení replikace viru. K těmto účelům jsou dostupná tzv. antivirotika či imunostimulanty.

Žloutenka typu B se může přenést nechráněným sexuálním stykem, i třeba použitím společného ručníku či kartáčku na zuby.

JAK SE MOHU CHRÁNIT?

Tak jako se žloutenka typu A a B může přenášet různými způsoby, jsou dostupné různé možnosti prevence onemocnění.

Důležitá je tzv. sekundární prevence, která spočívá v kontrole a eliminaci rizikového chování. Například v místech s nižším hygienickým standardem by se měla pít balená voda a jíst pouze tepelně upravené jídlo a ovoce, které si sami oloupete. Vhodné je zvážit návštěvu místních tetovacích či kosmetických salónů, kde mohou k ošetření používat nedostatečně ošetřené nástroje.

Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti žloutence typu A a B.

WHO vyzývá k ochraně populace proti žloutence typu B používáním tzv. hexavalentních vakcín. V ČR probíhá plošné očkování kojenců proti žloutence typu B od roku 2001. Do roku 2013 se současně proti žloutence typu B doočkovávali i 12letí. Většina české populace do 27 let je tak proti žloutence typu B očkována.

Děti i mladí dospělí mohou zvážit doplnit očkování proti žloutence typu A. Pro zcela neočkované je k dispozici kombinované očkování proti žloutence typu A a B.

Vakcíny Twinrix Adult, proti žloutence typu A a proti žloutence typu B; Havrix 720 Junior Monodose, a Havrix 1440, vakcíny proti žloutence typu A jsou vázány na lékařský předpis a nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Očkování provádí lékař, vakcíny se aplikují do svalu formou injekce (obvykle do horní části paže). K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných. Očkování může být spojeno s nežádoucími účinky, které jsou popsané v příbalové informaci. Informujte svého lékaře, jestliže jste měl/a alergickou reakci na neomycin (antibiotikum).

JSEM OČKOVÁN KOMPLETNĚ?

Jen 2 dávky vakcíny jsou potřeba k ochraně před žloutenkou typu A. Očkuje se ve zvolený den, druhá dávka se podá s minimálním odstupem 6 měsíců.

K ochraně před žloutenkou typu B je třeba 3 dávek vakcíny podaných první ve zvolený den, druhá s odstupem 1 měsíce a třetí 6 měsíců od první.

Současné očkování proti žloutence typu A a B je možné. Během 6 měsíců Vám lékař postupně aplikuje 3 dávky kombinované vakcíny Twinrix Adult. Ve výjimečných případech k získání ochrany v kratším čase lze zvolit tzv. zrychlené očkovací schéma. Pro více informací kontaktujte svého praktického lékaře.

Po dokončení základního očkovacího schématu nebyla potřeba dalšího přeočkování dosud stanovena (s výjimkou rizikových skupin).

Standardní očkovací schémaDatum návštěvy
0
*
 
1
měsíc*
 
6
měsíců*
 
* Rozestup od 1. dávky 
Nedávný průzkum ukázal, že část očkovaných očkovací schéma kompletně nedokončila. Plné standardní schéma se skládá ze 3 dávek podaných v rozmezí 1 a 6 měsíců od 1. dávky. Jen dokončené očkovací schéma zajistí optimální ochranu.

KDE SE MOHU NECHAT OČKOVAT?

V případě zájmu o očkování proti žloutence typu A a/nebo B či pokud si nejste jistí vakcinačním statutem, kontaktujte svého praktického lékaře. Očkovat se můžete také v některém ze specializovaných očkovacích center.

OČKOVÁNÍ PATŘÍ K ZÁKLADNÍ VÝBAVĚ NA DOVOLENOU ...
ZEPTEJTE SE SVÉHO LÉKAŘE.

www.bezpecnadovolena.cz

 

Vakcína společnosti GSK Twinrix Adult proti žloutence typu A a proti žloutence typu B, je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování provádí lékař, vakcína se aplikuje do svalu formou injekce. Před použitím si předem pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou též na www.gskkompendium.cz. O očkování se poraďte se svým lékařem. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste i na cz.safety@gsk.com.
Vakcinační akce č.j.: MZDR 59926/2014-2/OVZ.
GlaxoSmithKline s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4,
Tel.: +420 222 001 111
CZ/TWI/0009/16 Schváleno: květen 2016
Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu — pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.